E-Sąd w Lublinie i Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU)

Czym jest E-Sąd?

E-Sąd to wyspecjalizowana jednostka sądownictwa powszechnego, która działa całkowicie elektronicznie. Jest to VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. E-Sąd obsługuje sprawy Elektronicznego Postępowania Upominawczego (EPU) z całego terytorium Polski, niezależnie od miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego.

Systemu do obsługi elektronicznego postępowania upominawczego (EPU) to system który umożliwia składanie pozwów, odpowiedzi na pozwy i wniosków o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w sprawach, w których stan faktyczny jest nieskomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego.

E-Sąd jest dostępny dla wszystkich obywateli i przedsiębiorców. Aby korzystać z systemu, należy założyć konto na portalu e-Sądu. Konto można założyć za pomocą profilu zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego banku.

Korzystanie z E-Sądu jest bezpłatne.

E-Sąd ma szereg zalet, m.in.:

  • Upraszcza i przyspiesza postępowanie sądowe
  • Obniża koszty postępowania
  • Umożliwia dostęp do wymiaru sprawiedliwości osobom z terenów oddalonych od sądów
  • Podnosi bezpieczeństwo obrotu gospodarczego

E-Sąd jest jednym z elementów reformy sądownictwa w Polsce. Ma na celu usprawnienie i przyspieszenie postępowania sądowego, a także zwiększenie dostępności wymiaru sprawiedliwości.

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU)

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU) to odrębne postępowanie, które pozwany może złożyć do e-sądu przez internet, jeśli nie ma dowodów lub nie wymaga dowodowego postępowania.

Powód (strona, która wnosi pozew) komunikuje się z e-sądem wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą dedykowanego systemu. Po zarejestrowaniu na platformie www.e-sad.gov.pl, powód może złożyć pozew oraz inne pisma procesowe do e-sądu. Pisma procesowe przesyłane w tradycyjny sposób (pocztą) pozostają bezskuteczne.

Pozwany ma możliwość wyboru sposobu komunikacji z e-sądem – elektroniczny (dedykowany system) lub tradycyjny (pisma przesyłane drogą pocztową). Jeśli jednak pozwany zdecyduje się na komunikację elektroniczną, staje się to wyłączną drogą.

Nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym ma postać wyłącznie elektroniczną i jest dostępny w systemie teleinformatycznym e-sądu www.e-sad.gov.pl po podaniu unikalnego kodu nakazu (20 znakowego) umieszczonego na wydruku weryfikacyjnym.

Otrzymałem nakaz zapłaty, co teraz?

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU), masz prawo wniesienia sprzeciwu. Sprzeciw należy złożyć w sądzie lub nadać listem poleconym w placówce Poczty Polskiej S.A. w terminie 2 tygodni od dnia otrzymania nakazu zapłaty.

Sprzeciw można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu e-Sądu. W tym celu należy zalogować się na konto użytkownika i wybrać opcję „Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty”.

W sprzeciwie należy wskazać, z jakich przyczyn nie zgadzasz się z nakazem zapłaty. Możesz np. podnieść zarzuty dotyczące:

  • istoty roszczenia
  • wysokości roszczenia
  • zasadności dochodzenia roszczenia

Sprzeciw powinien zawierać następujące informacje:

  • dane identyfikacyjne pozwanego
  • dane identyfikacyjne powoda
  • numer nakazu zapłaty, od którego wnosi się sprzeciw
  • wskazanie zarzutów, z jakich powodu nie zgadzasz się z nakazem zapłaty

Jeśli nie jesteś pewien, jak napisać sprzeciw, możesz skorzystać z gotowego wzoru, który jest dostępny na stronach internetowych wielu kancelarii prawnych.

Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w EPU jest wolne od opłat.

W przypadku wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, sąd przekaże sprawę do rozpoznania w postępowaniu zwykłym. W postępowaniu tym będziesz miał możliwość przedstawienia swoich argumentów i dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

Jeśli sąd uzna, że sprzeciw jest zasadny, nakaz zapłaty zostanie uchylony. W takim przypadku powoda będzie musiał ponownie złożyć pozew w tradycyjnym postępowaniu sądowym.

Jeśli sąd uzna, że sprzeciw jest bezzasadny, nakaz zapłaty zostanie utrzymany w mocy. W takim przypadku będziesz zobowiązany do zapłaty należności wskazanej w nakazie zapłaty wraz z odsetkami.

W rzeczywistości większość sprzeciwów jest uznawana za bezzasadne i wtedy powód może wnieść sprawę do Sądu Rejonowego.